Internetom bujnejú tieto chúlostivé správy ako rakovina. Dievča donútilo spáchať samovraždu svojho psychicky slabšieho kamaráta, vydieranie kvôli falošne vytvorenej prestíži medzi spolužiakmi, nespočetné prípady obťažovania detí pedofilmi. Zločiny a previnenia, ktoré s odstupom času len spôsobujú pocity viny a hanby. Príkladov je v dnešnom svete neúrekom. Žeby sebecká túžba dostať sa k moci a ovládať iného aj za cenu dôstojnosti? Získať peniaze? Ukájať svoje ego a chorobné myšlienky? Motívov je viac ako len dosť a každý prípad, každá reakcia môže byť jedinečná.

nenávist.jpg
 
Všímajte si detaily
Obzvlášť na správaní a výrazy tváre detí a dospievajúcich. Rodič asi najlepšie pozná vlastnú ratolesť a je prvým, ktorý je schopný pomôcť. Častokrát je namáhavé všimnúť si zmenu, najmä ak ide o šikanovanie cez internet. No každý deň zaváži. Odchýlka v správaní, vysedávanie za počítačom, neprimerané reakcie na rodičov náhľad do súkromia. Kontroly sú dôležité a odhaliť vinníka vďaka rúšku anonymity obzvlašť ťažké. Práve neviditeľné clona umožňuje páchateľovi konať.
 
Komunikácia je základ
Ak nie práve s rodičmi, je pochopiteľné, že práve tí sú v období dospievania „najväčšími“ nepriateľmi adolescenta. V poriadku. Ale aj prehodenie pár slov so spolužiakom, učiteľom či kamarátom je nesmierne dôležité. Spočíva v tom, začať konať. A nebáť sa vyhrážok a nadávok. Nech nikdy nie je neskoro.

mobilní telefon.jpg
 
Svitá na lepšie časy
Linka detskej dôvery, rôzne nadácie a tímy profesionálov zastrešujú ľudí, ktoré sú ochotní pomáhať obetiam šikany. V Čechách sa tento rok konal výskum, ktorý priniesol fatálne výsledky. Falošne upraveným dievčatám na ich nových profilov behom hodiny začali písať a obťažovať ich vyše 100 mužov. Spravodlivosť ihneď zakročila. Zvrátenosť treba potlačiť. Zraneným treba pomôcť. Aby sa predišlo viac takýmto obetiam. A rada pre decká? Mať stále oči na stopkách, pekne bez ružových okuliarov a čo je hlavné, nebáť sa obrátiť sa o pomoc.